Ölmekte Olan İnsan Beyninin İlk Kaydı Alındı

Ölüm ile burun buruna gelen insanlardan en çok duyduğumuz “Tüm hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti.” ifadesi doğru olabilir mi? Bilim insanları yaptığı yeni araştırmada, ölmekte olan bir insan beyninin aktivitesini ilk kez kaydederek, rüya görme ve hafıza hatırlama gibi süreçlerle ilgili beyin dalgası modellerini ortaya çıkardılar.

Çalışma, beynin ölüm anındaki aktivitesini ölçmek için özel olarak tasarlanmamıştı. Araştırmacılar; ismini açıklamadıkları, 87 yaşında bir epilepsi hastasının nöbetlerini izlemek için EEG (Elektroensefalografi) cihazını kullanarak hastanın beyin dalgalarını sürekli olarak izliyorlardı. Ancak tedavi sırasında hasta aniden kalp krizi geçirdi ve öldü.

Hastanın ölümünden sonra araştırmacılar, EEG cihazını bir süre daha açık tuttular. Böylece araştırmacılar ölümden sonra 15 dakikalık beyin aktivitesini kayıt altına almayı başardılar.

Araştırmacılar, kalbin atmayı bıraktığı ilk 30 saniyeye odaklandılar ve gama salınımları olarak bilinen beyin dalgalarında artan aktivite tespit ettiler. Yapılan incelemeler sonucunda; beynin o an rüya görme ve geçmişi hatırlama ile ilgili dalgalar yaydığı ortaya çıktı. Yani ölen epilepsi hastası, kalbinin durduğu sıralarda rüya görüyor ve geçmişiyle ilgili bir şeyler hatırlıyordu.

Yapılan tesadüfi araştırmanın baş yazarı Dr. Ajmal Zemmar, “Hafızanın geri çağrılmasıyla ilgili salınımlar üreterek, beyin, ölüme yakın deneyimlerde bildirilenlere benzer şekilde, ölmeden hemen önce önemli yaşam olaylarının son bir hatırlamasını oynuyor olabilir” dedi. Bu sözleri ile “Hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti.” ifadesini bir bakımdan doğrulamış oldu.

Ayrıca Zemmar, “Bu bulgular, yaşamın tam olarak ne zaman sona erdiği konusundaki anlayışımıza meydan okuyor ve organ bağışının zamanlaması ile ilgili önemli soruları ortaya çıkarıyor.” dedi.

Ekip, elbette sonuçların biraz dikkatli alınması gerektiğini vurguladı. Veriler sadece beyni hasar görmüş ve epilepsi hastası olan tek bir vaka çalışmasından elde edildi. Araştırmacılar bu nedenlerden ötürü, daha fazla araştırma yapmaları gerektiğine dikkat çektiler.

Zemmar, “Bu araştırmadan öğrenebileceğimiz bir şey var: Sevdiklerimizin gözleri kapalı ve bizi bırakmaya hazır olmalarına rağmen, beyinleri hayatlarında deneyimledikleri en güzel anlardan bazılarını tekrar ediyor olabilir” dedi.

Araştırma Frontiers in Aging Neuroscience dergisinde yayınlandı.

 

 

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız