Ay’dan Getirilen Toprakta İlk Kez Bitki Yetiştirildi

NASA’nın Apollo görevleri sırasında Ay’a giden ve toprak örneği alan astronotların Dünya’ya getirdiği Ay toprağı, bitkilere yaşam kaynağı olmayı başardı.

Florida Üniversitesi’nden uzay biyoloğu ve genetikçi Anna Lisa Paul liderliğinde 2021 yılında başlayan çalışmalar başarılı oldu. Bilim insanları, milyarlarca yıldır hiçbir hayata yer vermeyen Ay toprağında küçük bitkiler yetiştirmeyi başardı. Araştırma, gelecekte astronotların Ay’da kendi sera çiftçiliğini yapabileceklerine işaret oldu.

Nature’da yayımlanan çalışmaya göre çalışmada kullanılan topraklar, Apollo 11, Apollo 12 ve Apollo 17 görevlerinde elde edilen topraklardı. Bilim insanları, bu toprakların Dünya’mızdaki topraklardan farklı olarak hiçbir mineral veya iyona sahip olmaması nedeniyle toprağa besin ve su eklemesi yaptı.

Yapılan ekimin ardından fare kulağı teresi bitkisi (arabidopsis thalian), ay toprağında başarılı bir şekilde yeşillendi. Öte yandan çalışmada elde edilen sonuçlar, ay toprağında bitki yetiştirmenin oldukça zorlu olduğunu da gösterdi. Ay toprağındaki bitkilerin gelişiminin yavaş olduğu, birçoğunun stres morfolojileri gösterdiği aktarıldı. Bununla birlikte yetiştirilen tüm bitkilerde dünya toprağındaki bitkilerin tuz, metal ve reaktif oksijenlere karşı gösterdikleri reaksiyona benzer iyonik stresler görüldü.

Uzay Araştırmalarında Bitkilerin Önemi:

Bitkiler, uzay araştırmalarını destekleyen ve içindeki biyolojik bilimlerin kilit bileşenleridir. Model organizmalar olarak bitkiler, yerçekimi, radyasyon ve diğer uzayla ilgili biyolojik fenomenler hakkında bilgi sağlar ve bu nedenle karasal biyolojinin uzay araştırma ortamlarına fizyolojik adaptasyonunun anlaşılmasına yardımcı olur. Bitkiler ayrıca gıda ve oksijen sağlayarak, suyu geri dönüştürerek ve insan habitatlarından karbondioksiti temizleyerek uzayın ve dünya dışı yüzeylerin uzun vadeli yerleşimi için potansiyel olarak gerekli bileşenleri sağlar. Bununla birlikte, dünya dışı bitki büyüme sistemlerinin birçok tasarımı , kısmen gezegensel regolit gibi in situ malzemelerin bir büyüme substratı olarak kullanılmasının etkinliğine ilişkin bilgi eksikliğinden dolayı, büyük ölçüde hidroponik sistemlere dayanmaktadır. Ay regolitinde bitki büyümesine ilişkin bilgiler, bu nedenle, ay ortamındaki temel biyoloji etkileşimlerini bilgilendirir ve ay yaşam destek senaryolarında bitkilerin kullanımı için ölçek seçeneklerine yardımcı olur.

 

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız