Annenin Hamilelikte Yedikleri Çocuğun Burun Büyüklüğünü Etkiliyor Olabilir

Yapılan son araştırmaya göre, insanların yüz hatlarını annelerinin hamilelik sırasındaki beslenme şekli etkiliyor olabilir; protein açısından zengin beslenme, daha geniş bir burun ve çene oluşumuna yol açabilir.

Kafatası şeklinden burundaki kıkırdak miktarına kadar insanların görünüşlerindeki belirgin farklılıklar, anne karnındayken beslenme ile uyarılan genler tarafından oluşturuluyor. Hamilelik döneminde anne ne kadar çok protein alırsa, ‘mTORC1’ olarak bilinen bu genler o kadar aktif hale geldiği biliniyor.

İnsan yüzünün temel görünümü ebeveynlerin genleri tarafından belirlense de kardeşler birbirlerinden oldukça farklı görünüme sahiptirler. Hatta ‘tek yumurta’ ikizleri bile asla birbirinin aynısı olmadığı biliniyor.  Yapılan bu çalışma ile annenin hamilelik dönemindeki beslenmesinin bu farklılığın nedenlerinden biri olduğu belirtiliyor.

Nature Communications’da yayınlanan çalışmada; anne beslenmesindeki protein seviyesi modülasyonunun mTORC1 aktivitesini düzenlediğini ve bunun da embriyoların kraniyofasiyal (baş-boyun ve yüz bölgesi) şeklinde ince ama belirgin değişikliklere yol açtığı araştırmacılar tarafından belirtildi.

Çalışmada hamile farelere ve balıklara farklı protein oranına sahip diyetler verildi. Araştırmacılar, annenin protein alımının, yavrularında bulunan mTORC1 geninin aktivitesini etkilediğini ve yavrularına belirli yüz özellikleri verdiğini gözlemlediler. Protein ağırlıklı beslenen annelerin çocuklarının, daha geniş burun ve çeneye sahip olduğu; buna karşılık, düşük proteinli beslenen annelerin çocuklarının yüz hatları daha ince ve sivri olduğu araştırmacılar tarafından belirlendi.

Araştırmacılar bu sonuçların, bazı hayvan türlerinde doğal seçilime katkıda bulunabileceğini belirtiyorlar. Örneğin; besin bulmanın zor olduğu ortamlarda yaşayan balıklar, besin bulmada avantajlı olmak için ince ve uzun burna sahip olmalıdırlar. Bu sebeple hamile balıklara düşük proteinli diyet uygulanarak, yavruların besin arama konusunda daha avantajlı hale gelebileceği düşünülüyor.

 

 

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız