Çocuk Gelişiminin Geleceği ; Yapay Rahim ve Yapay Zeka

Besin açısından zengin bir sıvıdan oluşan bir küpün içine yerleştirilmiş, gelişmekte olan bir embriyo büyürken bir dadı onunla ilgilenir ve bir cenin haline gelirken sağlığını dikkatle izler. Bununla birlikte, bu bir embriyonun büyümesi için normal bir ortam değildir, bunun yerine embriyo tamamen yapay bir rahimde bulunur ve dadı robotik, AI güdümlü bir bakıcıdır.

Yapay zeka dadı ve çoklu yapay rahim ile tamamlanan makineleri, zaten fare fetüslerine bakıyor ve süreç,  Biyomedikal Mühendisliği Dergisi’nde yayınlanan araştırmalarda özetleniyor.

South China Morning Post’un haberine göre araştırmacılar, cihazın “sadece yaşamın kökenini ve insanların embriyonik gelişimini daha iyi anlamaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda doğum kusurlarını ve diğer önemli üreme sağlığı sorunlarını çözmek için teorik bir temel sağlayacak” dedi.

“Bu yazıda geliştirilen in vitro embriyo kültürü çevrimiçi izleme sistemi, embriyo gelişimini etkilemeden gelişim sürecinin morfolojik özelliklerini takip edip kaydedebilir ve embriyo gelişiminin değerlendirilmesi ve in vitro kültür sisteminin optimizasyonu için bir temel sağlayabilir.”

Neredeyse distopik görünebilir, ancak fikir, şu anda görevlilerin kültürü sürekli olarak izlemesini ve özelliklerini belgelemesini gerektiren yapay rahimlerde mevcut fetal gelişim yöntemlerini iyileştirmeye çalışır. Katı etik incelemenin ardından çoğu ülkede gelişim biyologlarının 14 günden daha uzun süre embriyo geliştirmelerine izin verilmesiyle birlikte, bu emek düzeyi gelişimsel bozuklukları incelemek için sınırlayıcı bir faktör haline gelir. Birden fazla embriyo taşıyabilen otomatik bir sistem, ölçeğin iyileştirilmesine cevap olabilir.

Bunu yapmak için, araştırmacılar ‘uzun vadeli embriyo kültür cihazı’ geliştirdiler. Cihaz, bir dizi sıvı kontrolörü tarafından ve oksijenle desteklenen embriyonun geliştiği karmaşık bir sıvı kapları sistemini içerir. Kültürlerin üzerinde, embriyoları büyütebilen ve onları etkileyici ayrıntılarla izleyebilen, yapay zeka dadısına önemli büyüme bilgileri sağlayan optik bir cihaz vardır. Bu bilgilere dayanarak, AI, araştırmacılar isterse, embriyoları genel sağlık ve potansiyele göre sıralayabilir.

Bunun şu anda yalnızca fareler üzerinde gerçekleştirildiğini ve insanlara benzer olabileceğinin garantisi olmadığını belirtmek önemlidir.

Makine uzun süreler boyunca bir insan embriyosu taşıma kapasitesine sahip olsa da, uluslararası yasalar şu anda bu tür deneyleri yasaklıyor. Sonuç olarak, makine şimdilik hayvan embriyoları kullanılarak optimize ediliyor.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız