Araştırmalar, DNA’mızın Sadece %7’si Modern İnsanlara Özgü Olduğunu Gösteriyor

Yeni yapılan bir araştırmada bilim insanları modern insanı ‘eşsiz kılan’ şeyin ne olduğunu anlamak için DNA’mız üzerinde inceleme yaptılar. Elde edilen sonuç, modern insanın düşünüldüğü kadar ‘özel’ olmadığını ortaya koydu.

Science Advances dergisinde cuma günü yayınlanan bir araştırmaya göre, genomumuzun sadece %7’si modern insanlar ile benzersiz bir şekilde paylaşılırken diğer atalar tarafından paylaşılmıyor.

California Üniversitesi’nden biyolog ve yeni makalenin ortak yazarı Nathan Schaefer, “Bu oldukça küçük bir yüzde” dedi. “Bu tür bir bulgu, bilim insanlarının, biz insanların Neandertallerden çok farklı olduğunu düşünmekten uzaklaşmalarının nedenidir.”

Araştırmada, yaklaşık 40.000 veya 50.000 yıl öncesine dayanan, şimdi soyu tükenmiş Neandertaller ve Denisovanların fosil kalıntılarından ve dünyanın dört bir yanından 279 modern insandan elde edilen DNA’dan yararlanıldı.

Bilim insanları, modern insanların Neandertallerle bazı DNA’ları paylaştığını zaten biliyorlar, ancak farklı insanlar genomun farklı kısımlarını paylaşıyor. Yeni araştırmanın bir amacı, modern insanlara özgü genleri belirlemekti.

Araştırmacılar ayrıca genomumuzun daha da küçük bir bölümünün- sadece %1,5- hem türümüze özgü olduğunu hem de bugün yaşayan tüm insanlar arasında paylaşıldığını buldular. Bu DNA kıymıkları, modern insanı gerçekten ayırt eden şeyin ne olduğuna dair en önemli ipuçlarını barındırıyor olabilir.

Kaliforniya Üniversitesi’nde makalenin yazarlarından biri olan biyolog Richard Green, “Genomun bu bölgelerinin nöral gelişim ve beyin işleviyle ilgili genler açısından oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Bununla birlikte, St Louis’deki Washington Üniversitesi’nde bir popülasyon genetikçisi olan Alan Templeton, yazarların insan genomundaki değişikliklerin, genom içindeki belirli sıcak noktalar etrafında kümelenmek yerine rastgele dağıldığı varsayımını sorguladı.

Akey, bulgular “aslında çok genç bir tür olduğumuzun” altını çiziyor. “O kadar uzun zaman önce değil, gezegeni diğer insan soylarıyla paylaştık.”

Kaynak

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız