Diyetteki Küçük Değişiklikler Daha Sağlıklı ve Sürdürülebilir Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sosisli sandviç yemek size 36 dakikalık sağlıklı bir yaşama mal olabilirken, bunun yerine bir porsiyon fındık yemeyi tercih etmek 26 dakikalık ekstra sağlıklı yaşam kazanmanıza yardımcı olabilir.

Nature Food dergisinde yayınlanan çalışma, 5.800’den fazla gıdayı değerlendirerek, insanlara besinsel hastalık yüklerine ve çevre üzerindeki etkilerine göre sıraladı. Günlük kalori alımının %10’unu sığır eti ve işlenmiş etlerden meyve, sebze, fındık, baklagiller ve seçkin deniz ürünleri karışımı ile değiştirmenin diyet karbon ayak izinizi üçte bir oranında azaltabileceğini ve insanların günde 48 dakika sağlıklı dakika kazanmasına izin verebileceğini buldu.

Doktora adayı ve Halk Sağlığı Okulu Michigan Üniversitesi Çevre Sağlığı Bilimleri Bölümü doktora sonrası araştırmacı olarak araştırma yapan Katerina Stylianou, “Genel olarak, diyet önerileri, insanları davranışlarını değiştirmeye motive etmek için spesifik ve eyleme geçirilebilir bir yönden yoksundur ve nadiren diyet önerileri çevresel etkileri ele alır.” dedi. Halen Detroit sağlık departmanında Halk Sağlığı bilgi ve veri stratejisi Direktörü olarak çalışmaktadır.

Bu çalışma, araştırmacıların Nutrition Impact LLC’den beslenme uzmanı Victor Fulgoni III ile işbirliği içinde geliştirdikleri Epidemiyolojiye dayalı yeni bir beslenme Endeksi olan sağlık beslenme Endeksi’ne dayanmaktadır. HENI, tüketilen bir yiyecek porsiyonu ile ilişkili sağlıklı yaşamın dakikalarında net faydalı veya zararlı sağlık yükünü hesaplar.

İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkinin Hesaplanması

Endeks, hastalık mortalitesi ve morbiditesinin bireyin tek bir gıda seçimi ile ilişkili olduğu küresel hastalık yükünün bir uyarlamasıdır. HENI için araştırmacılar, GBD’den 15 diyet risk faktörü ve hastalık yükü tahminini kullandılar ve bunları ‘Amerika’da Yediklerimiz‘e dayanarak Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilen gıdaların beslenme profilleriyle birleştirdiler. Olumlu puanları olan gıdalar sağlıklı yaşam dakikaları eklerken, olumsuz puanları olan gıdalar insan sağlığına zararlı olabilecek sağlık sonuçları ile ilişkilidir.

Karışıma Çevresel Etki Ekleme

Gıdaların çevresel etkisini değerlendirmek için araştırmacılar, gıdaların yaşam döngüsü etkisini (üretim, işleme, imalat, hazırlama/pişirme, tüketim, atık) değerlendirmek için bir yöntem olan IMPACT World+’ı kullandılar. Su kullanımı ve insan sağlığı için iyileştirilmiş değerlendirmeler eklediler. Ayrıntılı yemek tariflerini ve beklenen yemek israfını dikkate alarak 18 çevresel gösterge için puanlar geliştirdiler.

Son olarak, araştırmacılar yiyecekleri kombine beslenme ve çevresel performanslarına dayanarak, bir trafik ışığı gibi, üç renk bölgesine ayırdılar: yeşil, sarı ve kırmızı,

Yeşil bölge, kişinin diyetinde artması önerilen yiyecekleri temsil eder ve hem besleyici olarak faydalı hem de düşük çevresel etkileri olan yiyecekleri içerir. Bu bölgedeki yiyecekler ağırlıklı olarak fındık, meyve, tarlada yetiştirilen sebzeler, baklagiller, kepekli tahıllar ve bazı deniz ürünleridir.

Kırmızı bölge, önemli ölçüde beslenme veya çevresel etkileri olan ve kişinin diyetinde azaltılması veya kaçınılması gereken yiyecekleri içerir. Besinsel etkiler öncelikle işlenmiş etlerden, iklim ve diğer birçok çevresel etki sığır ve domuz, kuzu ve işlenmiş etlerden kaynaklanmaktadır.

Araştırmacılar, tüm göstergelerin aralığının önemli ölçüde değiştiğini kabul ediyor ve ayrıca besinsel açıdan faydalı gıdaların her zaman en düşük çevresel etkiyi yaratmayabileceğine ve bunun tam tersi olduğuna da dikkat çekiyor.

“Önceki çalışmalar, bulgularını genellikle bitki ve hayvan temelli gıdalar tartışmasına indirgemişti. Bitki bazlı gıdaların genellikle daha iyi performans gösterdiğini bulmamıza rağmen, hem bitki bazlı hem de hayvan bazlı gıdalar arasında önemli farklılıklar var.” dedi Stylianou.

Araştırmacılar bulgularına dayanarak şunları öne sürüyorlar:

  • Yüksek oranda işlenmiş et, sığır eti, karides, ardından domuz eti, kuzu eti ve serada yetiştirilen sebzeler de dahil olmak üzere en olumsuz sağlık ve çevresel etkilere sahip gıdaların azaltılması.
  • Tarlada yetiştirilen meyve ve sebzeler, baklagiller, kuruyemişler ve çevreye etkisi düşük deniz ürünleri de dahil olmak üzere en besleyici açıdan faydalı gıdaları arttırmak.

Michigan halk sağlığı çevre sağlığı Bilimleri profesörü ve makalenin kıdemli yazarı Olivier Jolliet “İnsan sağlığını ve çevreyi iyileştirmek için diyet değişikliklerinin aciliyeti açıktır.” dedi.

“Bulgularımız, küçük hedefli ikamelerin, dramatik diyet değişimleri gerektirmeden önemli sağlık ve çevresel faydalar elde etmek için uygulanabilir ve güçlü bir strateji sunduğunu göstermektedir.”

Proje, Ulusal süt Konseyi ve Michigan Üniversitesi Dow Sürdürülebilirlik Bursu’ndan sınırsız bir hibe çerçevesinde gerçekleştirildi. Araştırmacılar ayrıca orada benzer değerlendirme sistemleri geliştirmek için İsviçre, Brezilya ve Singapur’daki ortaklarla birlikte çalışıyorlar. Sonunda, tüm dünyadaki ülkelere genişletmek istiyorlar.

Kaynak

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız