Mitokondrinin, ketogenez tarafından korunduğu bulundu

Keton cisimcikleri genellikle açlık sırasında alternatif bir enerji kaynağıdır, ancak yenidoğanlarda ketogenez beslenme durumuna bakılmaksızın aktiftir. Kumamoto Üniversitesi’nde (Japonya) yakın zamanda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, ketogenezin farelerde etkilerini analiz ettiler ve mitokondrinin işlevini koruyarak hücreler üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu buldular. Bu etkinin mitokondri ve organları korumak için gelecekteki tedavilerde kullanılmasını bekliyorlar.

Ketonlar, glikoz ve yağ asitleri ile birlikte enerji kaynağı olarak kullanılan metabolitlerdir. Özellikle ketonların açlık veya yetersiz beslenme durumlarında alternatif bir enerji kaynağı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, ketogenezin emzirme döneminde tüketilen kalori sayısına bakılmaksızın neonatal dönemde aktif olduğu bilinmekte ve yenidoğanlarda oynadığı rol tam olarak anlaşılamamaktadır.

Yanıtları aramak için, araştırmacılar, önemli bir ketogenez enzimi olan HMG-CoA Synthase 2 (HMGCS2) için gen içermeyen ketogenez eksikliği olan fareler ürettiler. Analizleri, keton cisimciklerinin yokluğunda , farelerin neonatal dönemde ciddi şekilde yağlı bir karaciğer geliştirdiğini gösterdi.

Mitokondriye odaklanarak, mitokondrideki enzimatik reaksiyonların , özellikle de Krebs döngüsünün bozulduğunu gösterdiler.

Besinler Krebs döngüsü sırasında, asetil CoA’ya dönüştürülür ve bu daha sonra enerji üretmek için sitrik aside ve diğer yedi aside dönüştürülür. Araştırmacılar, disfonksiyonun nedenini araştırırken, substrat asetil CoA birikiminin (yetersiz ketogenez nedeniyle) aşırı asetilasyon ekleyerek mitokondrideki proteinlerin işlevlerini bozduğunu doğruladılar.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız