Charles Darwin’den Bugüne

Charles Robert Darwin İngiliz biyolog ve doğa tarihçisidir. Doğal seçilim yoluyla evrim kuramının kurucusudur. İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur.

Doğal seçilim, canlı organizma popülasyonlarının uyum sağlama ve değişme sürecidir. Bir popülasyondaki bireyler doğal olarak değişkendir, yani bazı yönlerden hepsinin farklı olduğu anlamına gelmektedir. Bu varyasyon, bazı bireylerin çevreye diğerlerinden daha uygun özelliklere sahip olduğu anlamına gelmektedir. Uyarlanabilir özelliklere sahip bireyler – onlara bir miktar avantaj sağlayan özellikler – hayatta kalma ve üreme olasılıkları daha yüksektir. Bu bireyler daha sonra adaptif özelliklerini yavrularına aktarırlar. Zamanla, bu avantajlı özellikler popülasyonda daha yaygın hale gelir. Bu doğal seçilim süreci sayesinde, olumlu özellikler nesiller boyunca aktarılır.

Doğal seçilim, türleşmeye yol açabilir. Burada bir tür, yeni ve belirgin şekilde farklı bir türe yol açabilir. Evrimi yönlendiren ve Dünya’daki yaşamın çeşitliliğini açıklamaya yardımcı olan süreçlerden biridir.

Doğal seçilimi mümkün kılan fiziksel ve davranışsal değişiklikler DNA ve genler düzeyinde gerçekleşir. Bu tür değişikliklere mutasyonlar denir. Mutasyonlar, DNA replikasyonundaki veya onarımındaki rastgele hatalardan, kimyasal veya radyasyon hasarlarından kaynaklanabilir. Çoğu zaman mutasyonlar zararlı veya nötrdür, ancak nadir durumlarda bir mutasyon organizma için faydalı olabilir. Eğer öyleyse, gelecek nesilde daha yaygın hale gelecek ve nüfusun tamamına yayılacaktır. Böylelikle doğal seçilim, yararlı mutasyonları koruyarak ve ekleyerek, kötü olanları reddederek evrim sürecine rehberlik edecektir.

Washington’daki Smithsonian Enstitüsü Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde insan kökenleri konusunda uzmanlaşmış bir antropolog ve eğitimci olan Briana Pobiner, teorinin bazen ” en güçlü olanın hayatta kalması ” olarak tanımlandığını ancak bunun yanıltıcı olabileceğini söylemiştir. Burada “uygunluk”, bir organizmanın gücü veya atletik yeteneğini değil, daha çok hayatta kalma ve üreme yeteneğini ifade etmektedir.

Charles Darwin’in Hayatı ve  Günümüze Kadar Yaşanan Olayların Kronolojik Sırayla Anlatımı ;

1809 – Charles Robert Darwin, 12 Şubat’ta, Shrewsbury’de dünyaya gelmiştir. Robert Waring ve Susannah Darwin’in oğludur. Sondan bir önceki çocuktur. Marianne, Caroline Sarah, Susan Elizabeth, Erasmus Alvey ve Emily Catherine kardeşleridir. Aynı yıl, Lamarck, ‘ Philosophie Zoologique (Hayvanbilimsel Felsefe) ‘ kitabını ele almıştır.

1817 – Annesi 15 Temmuz günü, Charles henüz 8 yaşındayken ölmüştür. Charles, Shrewsbury okuluna başlamıştır.

1825 – Charles, Edinburgh Tıp Fakültesine kayıt olmuştur.

1827 – Paris’te kısa süreli bir konaklama geçirmiştir. Tıp Fakültesinden sıkılan Charles, tıp fakültesini bırakıp Edinburgh’dan ayrılmıştır.

1828 – Babası Charles’ın papaz olması için onu Cambridge Üniversitesi’ne bağlı ünlü Christ Kolejine kaydetmiştir.

1831 – Ocak ayında Charles, birinci dönem yüksek okul diploması almıştır. 178 kişi içinde 10. olmuştur. 27 Aralık’ta ‘Beagle’ adlı gemiyle İngiltere’den ayrılmıştır.

1836 –  Beagle 2 Ekim’de İngiltere’ye dönmüştür, Charles Londra’ya yerleşmiştir.

1837 – Charles, hayatında ilk kez bir orangutan görmüştür ve ‘Türlerin Dönüşümü’ ile ilgili ilk not defterini oluşturmaya başlamıştır.

1839 – 29 Ocak’ta Charles, kuzeni Emma Wegwood’la evlenmiştir. Aralık ayında ilk çocukları William dünyaya gelmiştir. Charles, daha sonra en iyi arkadaşı olacak botanikçi Joseph Hooker’la tanışmıştır.

1841 – 2 Mart’ta büyük kızı Annie dünyaya gelmiştir.

1842 – Darwin ailesi kent bölgesindeki Down House’ a taşınmıştır. Charles bu evi neredeyse yaşamının sonuna kadar tek etmemiştir.

1847 – Deniz kabukluları üzerine 8 yıl sürecek olan monografisine başlamıştır.

1848 – 13 Kasım’da babasının ölmesiyle Charles’a hatrı sayılır bir miras kalmıştır. Artık kendisini kaygısızca çalışmalarına adayarak ailesinin geçimini sağlayacak hale gelmiştir.

1851 – 22 Nisan’da çok sevdiği kızı Annie ölmüştür.

1853 – 31 Aralık’ta, Londra yakınlarında, paleontologlar doğal büyüklükte bir dinozorun ilk maketinin içinde kutlama yemeği düzenlemiştir.

1856 – Polemiklere yol açan Neandertal insanın kemikleri ilk defa Almanya’da bulunmuştur.

1867 – Darwin, kendisini biyolog olarak ünlendiren Royal Society madalyasını almıştır.

1858 – En küçük oğlu Charles Waring ölmüştür. Arkadaşları Darwin ve Wallace’nin teorilerinin Linneaus Cemiyetinde bir okumasını yapmıştır.

1859 24 Kasım’da yayımlanan ‘Türlerin Kökeni’ aynı gün 1250 adet satılmıştır.

1862 – On the various contrivances by which British and foreign orchids are fertilised by insects ( Orkidelerin Böceklerle Döllenmesi ve Melezlemenin Olumlu Sonuçları) adlı eserini yayımlamıştır.

1868 – Atamız Cro Magnon kabilesinin kalıntıları Dordogne’da bulunmuştur.

1868 – Biyolog Friedrich Miescher hücrenin daha sonraları DNA olarak adlandırılacak parçasını ayırmıştır.

1871 – The Descent of Man (İnsanın Türeyişi) yayımlanmıştır.

1872 – Modern etolojinin temellerinin atıldığı ‘İnsanlarda ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi’ adlı kitap yayınlanmıştır.

1875 – Insectivorous plants (Böcekçil Bitkiler) adlı kitap yayımlanmıştır.

1879 – Altamira’da duvarlarına resimler çizilmiş mağaralar bulunmuştur.

1880 – The Power of Movement in Plants (Bitkilerde Hareketin Gücü) yayımlanmıştır.

1881 – The formation of vegetable mould, through the action of worms (Solucanların Davranışları ve Bitki Toprağının Oluşumuna Katkıları) yayımlanmıştır.

1882 – Charles Darwin, 19 Nisan’da Down House’taki evinde eşi Emma’ya ‘Ölmekten korkmuyorum.’ diye fısıldadıktan sonra ölmüştür. Londra’da Westminster Manastırında Isaac Newton’un mezarı yakınlarında toprağa verilmiştir. Darwin dünya gezisinden döndükten sonra yorgunluk, egzama ve hayatının geri kalanında sürecek kronik mide bulantısı, baş ağrısı ve kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklar yaşamaya başlamıştır. Bazıları, Darwin’in seyahatleri sırasında Chagas hastalığı adı verilen parazitik bir hastalığa yakalanmış olabileceğini ve bunun sonucunda kalp hasarına yol açabileceğini ve sonuçta Darwin’in ölümüne neden olabileceğini tahmin etmektedir..

Aynı yıl Walter Flemming kromozomları keşfetmiştir.

Darwin’den Sonra ;

1900 – Birçok bilim insanı Mendel’in kalıtım üzerine çalışmalarını yeniden keşfetmiştir.

1902 – Theodor Boveri ve Walter Sutton kalıtımın birliğinin kromozomlarda bulunduğunu ileri sürmüştür

1925 – Dayton’da (Tennessee), evrim teorisini anlatan bir öğretmene karşı Tennessee Kanunlarına göre ilk ‘maymun davası’ açılmıştır. 100 Dolarlık cezaya mahkum edilsede, suçlamanın gülünçlüğü nedeniyle kanun uygulanmamıştır.

1940 – Lascaux Mağaraları bulunmuştur. Bu yıllarda ‘ Modern Sentez (Genetiğin ve Darwin’in teorisinin birleşimi “modern evrimsel sentez” olarak bilinir) ‘ adı verilen evrim kuramının ya da neo-Darwinizm’in temelleri atılmıştır.

1944 – Moleküler Biyolog Oswald Avery DNA’yı kromozomların yapıtaşı ve kalıtımın dayanağı olarak tanımlamıştır.

1959 – Mary ve Louis Leakey ilk Australopithecus (yaklaşık 4 milyon yıl önceden 1 milyon yıl önceye kadar Afrika’da yaşamış insana benzer canlılara verilen cins ismi) kalıntısını bulmuşlardır.

1962 – Crick, Watson ve Wilkins DNA’nın çift sarmalını keşfettikleri için Nobel Tıp Ödülü’nü almışlardır. Onlara yol gösteren Rosalind Franklin’in adı bile anılmamıştır.

1964 – Primatolog Jane Goodal şempanzelerin alet kullanabildiklerini dünyaya duyurmuştur.

1968 – Amerika Birleşik Devletleri’nde evrim teorisinin öğretilmesini yasaklayan kanun Yüksek Mahkeme kararıyla yürürlükten kaldırılmıştır.

1974 – Lucy adı verilen Australopithecus‘un fosil kalıntıları bulunmuştur.

1982 – Little Rock’ta (Arkansas’ta) ikinci ‘maymun davası’ başlamıştır. Yaratılışçılar reddedilmiştir.

1990 – İnsan genomu taramasına (genetik şifremizin tamamının belirtilmesine) başlanmıştır.

2000 – Drosophila sineğinin gen haritası yayımlanmıştır.

2003 – İnsan genomunun taranması sona ermiştir. Homo floresiensis keşfedilmiştir.

2005 – Dover’da (Pensilvanya’da) üçüncü ‘maymun davası’ görülmüştür. Federal mahkeme kamu kuruluşlarında ‘akıllı tasarımla’ ilgili bildirileri yasaklamıştır.

2007 – 42 yaşındaki işaret dilini öğrenen ilk maymun olan dişi maymun Washoe ölmüştür. Bildiği 250 kelimeyi kısmen evlat edindiği oğlu Loulis’e aktarmıştır. Günümüzde başka hayvanlar binlerce işaret bilmektedir.

2009 – Doğumunun 200.yıldönümünde Charles Darwin ve teorisi hem bilimsel hem de felsefi ve teolojik tartışmaların kalbinde yer alırken önemini de korumaya günümüzde devam etmektedir.

Evogeneao – Hayat Ağacı Diyagramı

KAYNAKÇA

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız