Yediğiniz yemekler DNA’nızı Değiştiriyor mu?

“Ne yiyorsan osun” fikri düşündüğümüzden daha doğru olabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, yedikleriniz DNA’nızın sırasını değiştirmez ancak diyetinizin DNA’nızda kodlanmış olasılıkları nasıl “ifade ettiğiniz” üzerinde derin bir etkisi vardır. Tükettiğiniz yiyecekler, sağlık sonuçlarınızda büyük – hatta yaşam ya da ölüm gibi – rol oynayan belirli genetik belirteçleri açabilir veya kapatabilir.

Diyetinize belirli yiyecekler ekleyerek gelecek nesilleri kanserden koruyabileceğinizi hayal edin. Mümkün değil gibi görünen bu fikir araştırmacılar tarafından turpgil sebzeleri yemenin kanserde yer alan epigenetik belirteçlerin bazılarını değiştirerek bir dizi kansere karşı koruyabileceğini ve dikkat çekici bir şekilde, önceden var olan tümörlerde kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceği keşfedildi. Bu koruyucu faydalardan sorumlu ana bileşik, brokolide ve özellikle brokoli filizlerinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan sülforafandır.

Çok yüksek yağlı diyetlerin sonraki nesillerin kalp hastalığına karşı savunmasızlığını nasıl etkileyebileceğini inceleyen Nature Communications’daki bu makaleyi okuyabilirsiniz. Yüksek yağlı bir diyetle beslenen meyve sinekleri (Drosophila melanogaster), yağ hücrelerinin kalpte biriktiği lipotoksik kalp hastalığı semptomlarını geliştirmeye başlamış hatta gelecek nesilleri de incelediklerinde gelecek nesillerinde bu durumdan etkilenip  bu semptomları gösterdiğini farketmişlerdir.

Bu bulgular, gıda seçimlerimiz hakkında daha dikkatli olmamız için bize kesinlikle iyi bir neden veriyor. Sonuçta, etkilenecek olan sadece bir sonraki antrenmanınız veya doktor randevunuz değil. Bu sizin genetiğiniz ve gelecek nesillerin genetiği!

Epigenetik ve beslenme arasındaki bu bağlantı, “yediğiniz şey sizsiniz” ifadesine olağanüstü yeni bir anlam katıyor. Sağlıklı bir siz olmak için, genetik seviyeye kadar sağlığı destekleyen yiyecekleri yemeye bağlı kalmalısınız.

Epigenetik : DNA sekansında herhangi bir değişiklik olmaksızın genlerin aktivasyonu ve deaktivasyonunun neden olduğu kalıtsal değişikliklerin incelenmesidir.

Nutrigenetik : Genetiğinize göre vücudunuzun, besin maddelerine nasıl tepki verdiğini inceler.

Nutrigenomik : Besinlerin, vücudunuzun ve genlerinizin ifadesini nasıl etkilediğini inceler.

Moleküler epidemiyoloji : Moleküler düzeyde tanımlanan potansiyel genetik ve çevresel risk faktörlerinin, aile içinde ve popülasyonlar arasında hastalığın etiyolojisine, dağılımına ve önlenmesine katkılarına odaklanan bir epidemiyoloji ve tıp bilimi dalıdır. Besinlerin etkilerinin nedenlerini incelemektir.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız