Stephen Hawking Kimdir?

Stephen William Hawking 8 Ocak 1942 Oxford, Oxfordshire, İngiltere doğumlu, kara delik patlaması teorisi için hem görelilik teorisi hem de kuantum mekaniğinden yararlanan İngiliz teorik fizikçidir. Ayrıca uzay-zaman tekillikleriyle ilgili çalışmıştır.

Akademik hayatının erken dönemlerinde Hawking, zeki biri olarak tanınsa da istisnai bir öğrenci değildir. St. Albans Okulu’ndaki ilk yılında sınıfının sondan üçüncüsü olmuştur.

Hawking, 17 yaşında Oxford Üniversite Koleji’ne girmiştir. Matematik okumak istediğini ifade etmesine rağmen, Oxford bu uzmanlık alanında bir derece sunmadığından, Hawking fiziğe ve daha spesifik olarak kozmolojiye yönelmiştir.

1962’de doğa bilimlerinden onur derecesiyle mezun olmuştur ve doktora için Cambridge Üniversitesi Trinity Hall’a devam etmiştir.

Hawking, 1963’teki bir Yeni Yıl partisinde Jane Wilde adında genç bir dil lisans öğrencisiyle tanışmış 1965’te de evlenmişlerdir. Çiftin, 1967’de Robert adında bir oğlu ve 1970’te Lucy adında bir kızı olmuştur. 1979’da Timothy adında üçüncü bir çocuk dünyaya gelmiştir. 1990’da Hawking, karısı Jane’den hemşirelerinden biri olan Elaine Mason için ayrılmıştır.

Hawking’e Cambridge Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olarak ilk yılında buz pateni yaparken düştükten sonra, dejeneratif motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) olduğu ve yaşamak için sadece iki buçuk yılı olduğu söylenmiştir. Hastalığın erken başlangıcı, bir nevi kılık değiştirmiş bir lütuftur. Çoğu ALS hastası 50’li yaşlarının ortasında teşhis edilir ve iki ila beş yıl daha yaşar ancak daha erken teşhis edilenler hastalığın daha yavaş ilerleyen bir formuna sahip olma eğilimindedir. Dahası, motor becerilerin kaybı, gelişen kozmologu daha yaratıcı olmaya zorlamıştır. Daha sonra, “Ellerimin daha ince el becerisini kaybederek, zihnimde evreni dolaşmaya ve onun işlediği yolları görselleştirmeye zorlandım” demiştir. Hawking, hastalığın giderek etkisiz hale getiren etkilerine rağmen çalışmaya devam etmiştir.

1968’de Hawking , Cambridge’deki Astronomi Enstitüsü’nün bir üyesi olmuştur. Önündeki birkaç yıl, Hawking ve araştırması için verimli bir zamandır. 1973 yılında , GFR Ellis ile birlikte ilk, son derece teknik kitabı The Large Scale Structure of Space-Time’ı yayınlamıştır.

Hawking, 1979’da kendisini Cambridge Üniversitesi’nde bulmuştur ve burada 1663 yılına kadar uzanan, öğretim kadrosunun en ünlü görevlerinden biri olan Lucasian Matematik Profesörü olarak seçilmiştir.

Hawking denklemi, bugün Hawking radyasyonu olarak bilinen kara deliklerden gelen emisyonları ölçmektedir. Hawking, kara deliklerin tüm enerjiyi yutan göksel ölüm tuzakları olduğuna inandığı için başlangıçta bu bulgular karşısında şaşırmıştır. Ancak, 1974’te kuantum teorisi, genel görelilik ve termodinamiğin birleştirilmesi yoluyla bu fenomen için yer olduğunu belirlemiş ve hepsini tek bir (nispeten) basit ama zarif formülde birleştirmiştir. Kara deliklerin özellikleri hakkında önemli temel kurallar oluşturmasıyla zaten tanınmaktadır. Bu keşif kariyerini bir üst düzeye çıkarmıştır ve onu yıldız olma yoluna sokmuştur. Hawking daha sonra bu denklemin mezar taşına kazınmasını istediğini söylemiştir.

Hawking 1985’te Cenevre’ye seyahat ederken zatürreye yakalandıktan sonra ölümcül bir tehlike atlatmıştır. Bilinci kapalıyken ve ventilatöre bağlıyken, kırılgan bilim insanını yaşam desteğinden çıkarma seçeneği düşünülmüştür. O zamanki karısı Jane bu fikri reddetmiştir. Bunun yerine Hawking, nefes almasına yardımcı olan ancak konuşma yeteneğini kalıcı olarak ortadan kaldıran ve ünlü konuşma sentezleyicisinin yaratılmasına yol açan bir nefes borusu ameliyatı geçirmiştir. Hawking’in orijinal sentezleyicisi, Apple II bilgisayarında Equalizer adlı bir konuşma programını çalıştıran, California merkezli Words Plus adlı bir şirket tarafından yaratılmıştır. Tekerlekli sandalyeye monte edilebilen taşınabilir bir sisteme uyarlanan program, Hawking’in ekrandaki kelimeleri seçmek için bir el tıklayıcısı kullanarak “konuşmasını” sağlamıştır. Sonunda ellerini de kullanmayı kaybettikten sonra Hawking, gözlüklerine yanak hareketini algılayarak kelimeler üreten bir kızılötesi anahtar takmıştır. Aynı robotik sesi kimliğinin silinmez bir parçası olarak gördüğü için otuz yıldır kullandığı belirgin bir şekilde İngiliz olmayan aksanıyla korumakta ısrar etmesine rağmen, iletişim teknolojisini Intel tarafından elden geçmiştir. Hawking uzun zamandır evrenin gizemleri hakkında halkla bağlantı kuracak bir kitap yazabileceğine inanmıştır; bu, yazma ve konuşma yeteneklerini kaybettikten sonra neredeyse imkansız görünen bir görevdir. Bununla birlikte, konuşma sentezleyicisiyle titizlikle ileriye doğru bastırmış ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki editörü ile taslak revizyonları hoparlör aracılığıyla ileten öğrencilerden değerli yardımlar almıştır. Hawking’in vizyonu, 1988’de yayımlanmasından sonra 237 hafta boyunca London Sunday Times’ın en çok satanlar listesine giren ‘Zamanın Kısa Tarihi’ ile nihayet gerçekleşmiştir.

2014 yılında, diğer üst düzey bilim insanlarının yanı sıra Hawking, yapay zekanın olası tehlikeleri hakkında konuşmuş ve yapay zekanın tüm olası sonuçları hakkında daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunmuştur. Hawking, Kasım 2017’de Portekiz’in Lizbon kentinde bir teknoloji konferansında konuşurken bu duruşu yinelemiştir. Yapay zekanın yoksulluğu ve hastalığı ortadan kaldırmada potansiyel olarak nasıl kazanımlar elde edebileceğini ancak aynı zamanda otonom silahların geliştirilmesi gibi teorik olarak yıkıcı eylemlere de yol açabileceğini belirtmiştir.

14 Mart 2018’de Hawking, sonunda onu 50 yıldan daha önce öldürdüğü varsayılan ALS hastalığından ölmüştür. Bir aile sözcüsü, ikonik bilim insanının İngiltere’nin Cambridge kentindeki evinde öldüğünü doğrulamıştır.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız