Nanopartiküller İle Zararlı Bakterilerle Mücadele

“İnsanlık bakterilere karşı” silahlanma yarışında eski mucize silahlarımız olan antibiyotikler, mikroplar kendilerini bu ilaçların etkilerinden korumak için direnç geliştirdikçe daha başarısız oluyorlar. Hatta bazı türler, bağışıklık sistemine “görünmez” kaldıkları insan hücrelerinin içine çekilirler. Bu özellikle korkulan patojenler, sepsis veya pnömoni gibi yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olabilen çoklu dirençli stafilokokları (MRSA) içerir.

Empa ve ETH Zürih’ten bir araştırma ekibi, saklandıkları yerlerdeki mikropları bulmak ve ortadan kaldırmak için şimdi geleneksel antibiyotiklerden tamamen farklı bir etki şekli kullanan nanopartiküller geliştiriyor: Antibiyotikler insan hücrelerine nüfuz etmekte güçlük çekerken, bu nanopartiküller , küçük boyutları ve yapıları nedeniyle, etkilenen hücrelerin zarına nüfuz edebilir. Bakterilerle savaşabilirler.

Inge Herrmann ve Tino Matter ekibi, nanoparçacık formunda antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip bir malzeme olan seryum oksiti kullandı. Araştırmacılar nanoparçacıkları biyocam olarak bilinen biyoaktif seramik malzeme ile birleştirdiler. Biyocam tıp alanında ilgi çekicidir çünkü çok yönlü rejeneratif özelliklere sahiptir ve örneğin kemiklerin ve yumuşak dokuların yeniden yapılandırılması için kullanılır.

Daha sonra seryum oksit ve biyocamdan alevle yapılan nanoparçacık melezlerini sentezlediler. Parçacıklar zaten yara iyileştirici olarak başarıyla kullanılmıştır , bu sayede birçok ilginç özellik aynı anda kullanılabilir: Nanoparçacıklar sayesinde kanama durdurulabilir, iltihaplanma azaltılabilir ve yara iyileşmesi hızlandırılabilir. Ek olarak, yeni parçacıklar bakterilere karşı önemli bir etkinlik gösterirken, tedavi insan hücreleri tarafından iyi tolere edilir.

Son zamanlarda, yeni teknoloji başarıyla patentlendi. Ekip şimdi sonuçlarını Nanoscale in the Emerging Investigator Collection 2021 bilimsel dergisinde yayınladı. Tino Matter şu anda yeni teknolojiyi pazara sunmak için çalışmaktadır.

Ölümcül temas: Empa ve ETH’deki araştırmacılar, dirençli bakterileri (sarı) öldürebilen nanopartiküller (kırmızı) geliştirdiler. Resim: Empa, renkli elektron mikroskobu görüntüsü

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız