Migrene Bitki Bazlı Çözüm

Doktorlar, on yıldan fazla bir süredir şiddetli ve zayıflatıcı baş ağrıları çeken bir hastayı bitki bazlı bir diyet uyguladıktan sonra tamamen ortadan kaldırdığını ortaya çıkardıktan sonra sağlık uzmanları, diyet ve migren konusunda daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor.

Hasta, şiddetli baş ağrılarının şiddetini ve sıklığını azaltmak için reçeteli ilaçları, yogayı ve meditasyonu denediğini ve olası tetikleyici yiyecekleri kestiğini ancak hiçbir şeyin işe yaramadığını, migrenin işini yapmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini söylüyordu. Ancak çok sayıda koyu yeşil yapraklı sebze içeren bitki bazlı bir diyete başladıktan sonraki bir ay içinde migreni kayboldu.

Adam yedi yıldan uzun süredir migren geçirmemiş ve en son ne zaman baş ağrısı çektiğini hatırlayamıyor.

Vaka BMJ Case Reports dergisinde rapor edildi.

Fotoğrafçıyı tedavi eden ABD’li doktorlar, kronik migren semptomlarını hafifletmek için bitki bazlı bir diyet benimsemeye değer olabileceğini öne sürdüler. Ancak diğer bağımsız uzmanlar, rapor tek bir vaka olduğu için bulguyu genellemenin imkansız olduğu ve tüm migrenli insanlar için bir çözüm olarak alınmaması gerektiği konusunda uyardı.

Dünya çapında bir milyardan fazla insan migren yaşıyor. Raporun yazarları, ilaçlar onları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olsa da, artan kanıtlar diyetin de bazı ilaçlarla ilişkili yan etkiler olmadan etkili bir alternatif sunabileceğini öne sürüyor.

Kimliği açıklanmayan 60 yaşındaki hasta BMJ Case Reports’ta şunları söyledi: “Diyetimi değiştirmeden önce, her biri 72 saate varan, ayda altı ila sekiz zayıflatıcı migren çekiyordum.”

New York’taki bir yaşam tarzı tıbbı kliniğine sevkinden altı ay önce, adamın migrenleri kronik hale gelmişti.

“Öncelikle çok sayıda koyu yeşil yapraklı sebze, meyve, fasulye, yulaf ezmesi ve günlük yeşil smoothie içeren besleyici yoğun bitki bazlı bir diyete başladıktan sonraki bir ay içinde, her iki ilacı da bırakabildim. Şimdi migren ilaçlarının süresi doldu ve yedi yıldır migrenim olmadı. En son ne zaman başım ağrıyordu hatırlamıyorum bile. Artık kendi bedenimde bir mahkum değilim. Hayatımı geri aldım.”

Raporun yazarları, adama, besleyici yoğun, tam gıda, bitki bazlı bir diyet olan ‘Her Gün Düşük İnflamatuar Gıdalar (Yaşam)’ diyetini benimsemesini tavsiye etti.

İki ay içinde migren ataklarının sıklığı ayda sadece bir güne düştü. Saldırıların uzunluğu ve şiddeti de azalmıştı. Üç ay sonra migrenleri tamamen durdu.

Vakayla ilgisi olmayan Reading Üniversitesi’nde beslenme ve gıda bilimi profesörü Prof Gunter Kuhnle : “Bu bir vaka raporu ve bu nedenle bulguyu genellemek imkansız. Migren zayıflatıcı bir durumdur ve onu tedavi etmenin ve yönetmenin yollarını bulmak önemlidir. Diyet birçok hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynayabilir ve bazı gıdaların migreni tetiklediği bilinmektedir. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve diğer gıdalarda bulunan biyoaktif bileşikler, birçok hastalığın yönetiminde önemli bir role sahip olabilir ancak kesin ifadeler ve önerilerde bulunmak için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

Aston Üniversitesi tıp fakültesinde kayıtlı bir diyetisyen ve kıdemli öğretim görevlisi olan Dr Duane Mellor, raporun “ilginç” olduğunu ancak “migrenli tüm insanlar için bir çözüm olarak alınamayacağını” söyledi.

BMJ Global Health dergisinde Perşembe günü yayınlanan ayrı bir analiz, son 30 yılda kırmızı ve işlenmiş et ticaretindeki küresel artışın, diyetle ilgili sağlıksızlıktaki keskin bir artışla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

GUARDIAN

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız