Hyperdontia (Çok Dişlilik)

Sağlıklı bir insanın yaşamı boyunca 20 süt dişi ve 32’ye kadar kalıcı olan dişleri çıkar. Ancak bazı çocuklarda veya yetişkinlerde olması gerekenden fazla diş sayısı görülür. Bu dişler süpernümerer dişlerdir. Kalıcı dişlerin yakınında büyürler. Normal biçim ve boyutta olan fazla dişlere ‘‘suplementer diş’’ normal biçim ve boyutta olmayanlara ‘‘süpernümerer diş’’ ismi verilmektedir. Fakat daha geniş anlamı kapsadığı için çoğu araştırmacılar bütün fazla dişler için ‘süpernümerer diş’’ terimini kullanırlar.  Bazı durumlarda sadece patlayan dişler görülür. Bu dişler gelişmezler ve kemik dokusunda kalıcı olarak etkilenmiş halde kalırlar. Diş sayısındaki bu anormalliğe polydontia veya hyperdontia adı verilir.

Süpernümerer dişlerin varlığı nelere yol açabilir?

  • normal dişlerin tutulması
  • maloklüzyon
  • mukozal hasar
  • seslerin telaffuzuyla ilgili sorunlar
  • kök rezorpsiyonu
  • süpernümerer bir dişin temelinden bir çene kistinin gelişimi

Hiperdonti Belirtileri Nelerdir?

Hiperdonti’nin ana semptomlarından biri ağızda fazla dişlerin büyümesidir. Ekstra dişler, normal süt veya daimi dişlerin hemen arkasında veya yakınında büyür.

Bu çift dişler genellikle yetişkinlerde ortaya çıkar ve erkeklerde kadınlara göre iki kat daha yaygındır.

Doktorunuz fazla dişlerin şeklini ve yerini inceleyerek çift diş tipini belirlemenize yardımcı olabilir.  Bu durum bazen ilk olarak çocuk süt dişlerini kaybetmeye başladığında fark edilir. Hiperdonti’nin tıbbi terimi fazladan bir diştir.

Bu dişler tek veya çok sayıda dişte gelişebilir, ağzın bir veya iki yanında, üst veya alt çenelerde veya her iki tarafında gelişebilir.

Fazla dişlerin çoğu tek ve gömülüdür. Birden fazla diş, hiperdonti vakalarının yalnızca %12-23’ünde ortaya çıkar. Fazladan dişlerin% 98’i genellikle üst çene hattında görülür. Hiperdonti ağrıya neden olmaz. Ancak dişler aşırı kalabalıksa veya başka bazı komplikasyonlar gelişebilirse, fazladan dişlerin çevresinde ağrı ve şişmeye neden olabilir. Çünkü fazladan dişler diş etlerine ve çenelere baskı yapabilir. 

Hiperdonti Nedeni Nedir? 

Hiperdonti nedeni belirsizdir. Bazı uzmanlar bunun genetik bir faktör olabileceğini öne sürerken, bazıları ise mutasyona uğramış genin bir taşıyıcısında hiperdonti üretmesinden kaynaklandığını savunmaktalar.

Bazı doğum kusurları da hiperdonti riskini artırabilir. Yarık damak ve yarık dudak, sadece ağzınızın veya dudağınızın çatısında bir açıklık bırakmakla kalmaz, aynı zamanda dişleri ve gelişimini hiperdonti gibi birçok yönden olumsuz yönde etkileyebilir.

Geleneksel X-ışını teşhisi, poliodontinin tanımlanmasına yardımcı olur. Böylece, çocuğun tüm kalıcı dişlerin temellerine sahip olup olmadığını kontrol edebilir ve çok sayıdaki dişleri tanımlayabilirsiniz. Bazı diş hekimleri, 6 yaşından küçük çocukların bilgisayarlı tomografi veya panoramik görüntüler kullanarak muayene edilmesini önerirken, bazı uzmanlar panoramik radyografiyi 5 yaşından küçük çocuklara pek tavsiye etmiyor. Bu durum uzmanlar tarafından tartışma halinde.

 Tedavi Yöntemi

Fazla dişler bir an önce çekilmeli, gerektiğinde ortodontik destekli tedavi uygulanmalıdır.

Diş çekiminde birbirine en çok karışan iki sorun, ilk olarak hangi anestezi yönteminin seçileceği ve ikincisi çekimin zamanlamasıdır.

Diş çekimi öncesi hazırlık, doğru konumlandırma için çok önemli olan kapsamlı bir değerlendirme gerektirir. Çocukların karmaşık ve gömülü süpernümerer dişlerinin spesifik pozisyonunu değerlendirmek için  dişlerin üç boyutlu rekonstrüksiyonu önerilir, bu da ameliyat süresinin kısaltılması, travmanın azaltılması ve ameliyat sırasında çocukların korkusunun azaltılması için çok önemlidir.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız