Heterokromi (heterochromia)

Heterochromia iridum veya Heterochromia iridis bireyin birden fazla göz rengine sahip olmasıdır. Çoğu durumda bu, her gözün farklı bir renk olduğu anlamına gelir; örneğin, bir gözün kahverengi ve diğer gözün yeşil olması, ancak bir gözün veya her iki gözün bölümlerinde en az iki farklı renk olduğu anlamına da gelebilir.

ÇEŞİTLERİ

Her biri kendine özgü görsel özelliklere sahip üç tür heterokromi vardır.

 1. Tam heterokromi: Bir irisin diğerinden farklı bir renk olması durumudur. Bu, heterokrominin en az görülen şeklidir.
 2. Merkezi heterokromi: Göz bebeğinin yanında bir renkle başlayan , daha sonra irisin kenarına doğru farklı bir renge geçen çok renkli gözler. Merkezi heterokromi genellikle her iki gözü de etkiler.
 3. Kısmi (sektörel) heterokromi: Kısmi veya parçalı heterokromi, bir irisin bir kısmının aynı irisin geri kalanından farklı renkte olması durumudur.

NEDENLERİ

Doğuştan (konjenital) Heterokromi Nedenleri ;

 • Genetik mutasyon : Genetik bir mutasyonun, neredeyse tüm konjenital heterokromi formlarına neden olduğuna inanılmaktadır. Mutasyon iyi huyludur, yani altta yatan bir hastalık veya hastalıkla ilgili değildir ve herhangi bir zarara neden olmaz. Bu rastgele genetik “sürpriz”, iris(ler)in farklı bölümlerindeki melanin seviyelerini etkiler. Yaygın göz renklerinden en çok melanine sahip olan gözler kahverengi ve en az olan melanine sahip gözler mavi gözlerdir.
  Horner sendromu : Beyni ve gözü birbirine bağlayan sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanan nadir bir durum. Genellikle yüzün sadece bir tarafını etkiler. Düşük göz kapakları ve etkilenen tarafta kalıcı olarak küçük öğrenciler ile karakterizedir.
 • Waardenburg sendromu: Gözlerin, cildin ve saçın renginde değişikliklerle sonuçlanan bir grup genetik hastalık. Aynı zamanda bazen işitme kaybına da yol açar.
 • Piebaldism: Ciltte, gözlerde ve saçta pigment eksikliği ile karakterize, nispeten zararsız bir durum. Bu durumdaki kişilerin genellikle saçlarının, ciltlerinin ve gözlerinin normalden daha açık renkli kısımları vardır.
 • Sturge Weber sendromu : Bazı kan damarlarının anormal gelişimi nedeniyle beyin, cilt ve göz anormalliklerinin olduğu bir durumdur.
 • Hirschsprung hastalığı : Kalın bağırsağı etkileyen bir durum. Esas olarak yeni doğan bebekler ve küçük çocuklar bu duruma sahiptir ve dışkıyı kolay ve düzgün bir şekilde çıkaramaz hale getirir.
 • Bourneville sendromu olarak da bilinen tüberoskleroz: Beyin, kalp, deri, böbrekler, gözler ve akciğerler gibi birçok farklı vücut organında kanserli olmayan tümörlerin oluşumunu içeren nadir bir hastalıktır.
 • Duane sendromu: Duane retraksiyon sendromu olarak da bilinir, bu durumdaki kişiler bir veya iki gözü içe ve/veya dışa doğru hareket ettirmekte güçlük çekerler.

Edinilmiş Heterokromi, birey yaşamın ilerleyen dönemlerinde heterokromi geliştirdiğinde buna edinilmiş heterokromi denir. Nedenleri;

 • Fuchs sendromu : Fuchs’ heterokromik iridosiklit, değişken klinik görünüme sahip, kronik, düşük dereceli ön üveitin alışılmadık bir şeklidir. Tipik olarak daha açık renkli göz, atrofi veya iris dokusunun kaybı nedeniyle etkilenen gözdür. Semptomlar ara sıra bulanıklık ve ağrıyı içerebilir.
 • Glokom : Bu, gözünüzün/gözlerinizin ön kısmında sıvı biriktiği ve oradaki optik sinire zarar verdiği ilerleyici bir hastalıktır.
 • Merkezi retina ven tıkanıklığı : Gözün ana retina toplardamarının tıkanması, kan ve diğer sıvıların retinaya sızmasına neden olur.
 • Göz melanomu : Göz kanseri olarak da adlandırılan bu, melanin üreten göz hücrelerinde gelişen kanserdir.
 • Göz yaralanması veya travması
 • Bazı göz damlası türleri
 • Göz Ameliyatı
 • Şeker hastalığı

  BELİRTİLERİ

  Heterokromi vakalarının çoğu rastgeledir ve bu nedenle, farklı renkli irisler dışında herhangi bir semptomla gelmezler.

  TEŞHİS

  Heterokromi bir göz doktoru tarafından teşhis edilir. Heterokromi olduğunu doğrulamak için gözlerinizi inceleyecekler. Altta yatan veya neden olan hastalıkların belirtileri de araştırılacaktır.

  Oftalmolog, heterokrominin gerçekten başka bir hastalıktan kaynaklandığından veya başka bir hastalığın belirtisi olduğundan şüphelenirse, ileri teşhis için bu tür hastalıkları tedavi etmek üzere eğitilmiş belirli bir doktora yönlendirileceksiniz. Bu, kan testleri veya genetik testler yoluyla olabilir. Ancak çoğu durumda durum böyle değildir ve farklı renkli süsenlere başka herhangi bir sağlık sorunu eşlik etmez.

  TEDAVİ

  Heterokromi tedavisi, durumun altında yatan nedenleri tedavi etmeye odaklanır. Gözlerde başka bir sorun yoksa tedaviye gerek olmayabilir.

  Yorum ekle

  Sosyal Medya Hesaplarımız