Dünyanın ilk üç penisli bebeği Irak’ta dünyaya geldi.

International Journal of Surgery Case Reports adlı tıp dergisinde yayımlanan makaleye göre Irak’ın kuzeyindeki Duhok kentinde bir çocuk, üç penis ile doğarak tarihte kayda geçmiş ilk triphallia vakası oldu.

2015 yılında Hindistan’daki bir vaka viral olmuştu, ancak uzmanlar hikayeyi doğrulayamadı ve bu vaka herhangi bir tıp dergisinde detaylandırılmadı.

Bebeğin ailesi, ilk olarak, skrotumundaki şişlik nedeniyle bebeklerini hastaneye götürdüler. Doktorlar muayenenin ardından bebekte fazladan iki penisi olduğunu fark ettiler. Bu penislerden biri 2 cm uzunluğunda ve ana penisinin kökünde; diğeri 1 cm uzunluğunda ve skrotumun altındaydı.

Ürologlar, fazladan penislerin hiçbirinin üretra, yani idrarın geçtiği tüp olmadığını buldular ve ameliyatın en iyi seçenek olduğuna karar verdiler.

Raporun yazarı Dr. Şakir Saleem Jabali’ye göre operasyondan bir yıl sonraki muayenede herhangi bir sorun bulunmadı.

Bilim insanları, ilk vakası 1600’lerde bildirilen süper nümerik penislerin nedeni konusunda hâlâ şaşkın durumda.  Dr. Jabali, her vakanın ‘benzersiz bir sunumu’ olduğunu savundu. Dergide şunları yazdı: ‘Bildiğimiz kadarıyla, bu üç penis veya triphallia ile bildirilen ilk vakadır. Literatürde buna benzer başka bir vaka daha yok. Bu vaka, iki skrotum veya anüs ile doğmak dahil olmak üzere diğer anormalliklerle ilişkilidir. Erkek çocuklarının her iki penisten de idrar yapabildiklerine ve boşalabildiğine dair raporlar var. Ancak bu vaka da bebeğin fazladan penisleri işlevsel değildi ve bu nedenle ameliyat daha az karmaşıktı.’

Diphallia ve Triphallia

İlk Diphallia vakası, 1600’lü yıllara dayanır. Bir erkek çocuğun iki penisle doğduğu olağanüstü nadir durumdur.

Şimdiye kadar tıp literatüründe daha önce kaydedilmemiş olan Triphallia, üç penise sahip olmak için kullanılan bir terimdir. Durum, iki skrotum veya anüs ile doğmak dahil olmak üzere diğer anormalliklerle ilişkilidir.

Araştırmacılara göre, Amerika’daki her altı milyon erkek çocuktan tahmini biri diphallia ile doğuyor.

Ayrıca, omuriliği koruyan bazı omurgalıların tam olarak oluşmamasına ve açık kalmasına neden olan gelişimsel doğuştan bir durum olan spina bifida riski de diphallia da daha yüksektir.

Çoğu durumda penisler aynı boyuttadır ve yan yana oturur. Bazı erkeklerde, küçük olan penis büyüğün üstüne oturur. Raporlara göre, iki penisi olan bir adam birinden veya her ikisinden idrar yapabilir veya boşalabilir.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız