Dünyadaki En Nadir Kan Grubu : Altın Kan

Kan grupları, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde farklı moleküllerin varlığına veya yokluğuna dayanmaktadır.

Dört ana kan grubu A, B, AB ve 0’dır. Bunlara ek olarak kanda Rh faktörü olup olmadığı da analiz edilir. Rh faktörü, kırmızı kan hücrelerinin dışında bulunan bir proteindir. Bu protein varsa kan Rh pozitif, yoksa kan Rh negatiftir.

Protein varsa yani kan Rh+ ise ve bu kan Rh- olan birine verilirse, alıcının bağışıklık sistemi proteini tehlikeli olarak tanımlayacak ve ona karşı antikorlar oluşturarak transfüze edilen kana saldıracaktır. Rh proteini, bir bağışıklık tepkisini tetikleyen bir antijendir.

‘Altın kan’ tipine sahip kişilerde bu Rh antijenleri yoktur. DNA’ları, bu RBC (kırmızı kan hücresi) protein komplekslerini oluşturmaktan sorumlu genlerden yoksundur. Bu insanlar bu 61 Rh antijeninden sadece bir, iki veya üçünden yoksun değiller, aslında hepsinden yoksunlardır. Deforme olmuş şekilleri, sızdıran zarları ve daha kısa ömürleri vardır. Tüm Rh proteinlerinin bu eksikliği, hafif ila orta dereceli anemiye neden olabilir, kırmızı kan hücrelerinin normalden daha hızlı yıkımı ile solgunluk ve yorgunluğa yol açar. Kırmızı kan hücrelerinin kendileri daha az elastik olabilir ve bireyin genel kan hacmi değişebilir.

Altın kan grubu veya Rh null dünyadaki en nadir kan grubudur ve bu kan grubuna 50’den az kişi sahiptir. İlk olarak 1961’de Avustralyalı bir Aborijin kadında keşfedilmiştir.

Rh null, genetik bir mutasyonun sonucu gibi görünmektedir ve bu mutasyonlar ailelerden geçebilir. Akraba evliliği olan ailelerde Rh null kana sahip olma riski daha yüksektir.

Rh kan grubu sistemindeki nadir kan türleri, kan nakli yapılmasını zorlaştırabilir, hatta imkansız hale getirebilir. Rh null kan grubuna sahip kişiler kan transfüzyonu gerektiriyorsa, yalnızca kendileri Rh null kan alabilirler. O-negatif kan alsalar bile, RBC’lerde diğer Rh antijenlerinin varlığı ciddi bir bağışıklık tepkisini tetikleyebilir.Bu nedenle, ‘altın kan’ taşıyıcıları yalnızca diğer Rh null bağışçılarına bağımlıdır , ancak bunlardan yalnızca birkaçı düzenli olarak bağışta bulunur ve hepsi dünyaya yayılmıştır.

Bu nedenle nadir bulunması nedeniyle Rh null kanı ‘altın kan’ olarak kabul edilir.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız