Bir Asırdır Kayıp Olan Nadir Bulunan Arı, Avustralya’da Yeniden Keşfedildi

Avustralya’nın Queensland kentinde en son yüz yıl önce görülen nadir bir arı türü canlı bulundu.

Avustralya endemik arısı Pharohylaeus lactiferus, koruma değerlendirmesi gerektiren nadir bir türdür. Bu çalışmadan önce, bu arı türünün en son yayınlanan kaydı 1923’te Queensland’dandı ve biyolojisi hakkında hiçbir şey bilinmiyordu. Bu nedenle, mevcut popülasyonların bulunması, biyolojik bilgi sağlanması ve değerlendirmesiyle ilgili keşif analizleri yapmak hedefleniyordu.

Pharohylaeus lactiferus, Yeni Güney Galler ve Queensland’de 225 genel ve 20 hedefli örnekleme sahasının kapsamlı örneklemesinin bir sonucu olarak yakın zamanda yeniden keşfedildi. Koleksiyonlar, yalnızca Tropikal veya Alt Tropikal Yağmur Ormanlarının yakınında bulunan ve yalnızca Stenocarpus sinuatus (Proteaceae) ve Brachychiton acerifolius’u (Malvaceae) ziyaret eden örneklerle olası çiçek ve habitat uzmanlaşmasını göstermektedir. Avustralya’nın doğu kıyılarının çoğunda bu bitki türlerini ziyaret eden arılardan örnek alınarak üç popülasyon bulundu, bu da nüfus izolasyonunu düşündürdü.

Sulak Tropik ve Orta Mackay Sahili biyo bölgelerinde habitat tahribatını araştırmak için kullanılan CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) analizleri, Queensland yağmur ormanlarının ve P. lactiferus popülasyonlarının, özellikle parçalanmış bir manzara bağlamında orman yangınlarına duyarlılığını göstermektedir. Oldukça parçalanmış habitat ve potansiyel konakçı uzmanlığı, P. lactiferus’un nadirliğini açıklayabilir. Hedefli örnekleme ve demografik analizler, bu türün ve buna benzer diğer türlerin durumunu kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için gereklidir.

Adeleide’deki Flinders Üniversitesi’nden bilim insanları, arının başından beri orada olduğunu, ancak muhtemelen hayatta kalmak için artan bir baskı altında olduğunu söylemiştir.

Araştırmacılar ayrıca, Avustralya’nın yağmur ormanlarının habitat kaybı ve parçalanmasının yanı sıra orman yangınları ve iklim değişikliğinin bu ve diğer omurgasız türler üzerinde nesli tükenme baskısı yaratacağı konusunda uyarıda bulunarak, biyolojik çeşitliliğin en son düzeylerini de değerlendirdiler.

‘Pharohylaeus lactiferus, çiçek ve habitat uzmanı arı olabilir. Bu çalışmadan önce çok daha fazla örnekleme çabasına rağmen, 1923’ten beri P. lactiferus koleksiyonlarının yokluğu, koruma statüsüne ilişkin endişeleri artırmaktadır. Habitat tahribatı ve parçalanması, nadirliğini açıklamak için P. lactiferus’un çiçek ve habitat uzmanlaşmasıyla sinerjik bir şekilde hareket etmiş olabilir. Bununla birlikte, melittoloğun (Melittolog : arı çalışmaları konusunda uzmanlaşmış bir böcek bilimci) toplama alışkanlıkları (örneğin, kuş-tozlaşma sendromlu bitkilerden kaçınma olasılığı) ve bilinen ilişkili bitkilerin yüksekliği, olası düşüşlerin doğrulanmasını zorlaştırabilir. Ne olursa olsun, P. lactiferus’un bilinen popülasyonları nadirdir ve habitat tahribatına duyarlıdır.’

 

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız