Bağırsak Mikrobiyomunun Sağlığımız İçin Önemi

Bağırsak mikrobiyomu, sağlığınız için çok önemli olan ve başka bir organ gibi davranan bağırsaklarınızdaki tüm mikropları ifade eder. Bağırsak mikrobiyomunuz yaklaşık 2 kg ağırlığında ve ortalama insan beyninden daha büyük olabilir.

İnsan bağırsağında dört baskın bakteri filumu Firmicutes, Bacteroidetes, Actinobacteria ve Proteobacteria’dır.

İnsan genomundan en az 150 kat daha fazla gen içeren trilyonlarca bakteri, arke, mantar ve virüsten oluşan hareketli bir topluluktur. Cildimizde, ağzımızda, akciğerlerimizde, gözlerimizde ve üreme sistemlerimizde mikrobiyomlar oluşturan mikroplarla doluyuz. Bu mikroplar, insanlık tarihinin başlangıcından beri bizimle birlikte evrimleşmiştir.

Bağırsaklar, kısa ve uzun vadeli sağlığımız için en büyük ve en önemli olanıdır. Büyük ölçüde karmaşıktır ve kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. İnsan bağırsak mikroplarının genetik bir veri tabanını oluşturmak için 200.000’den fazla bağırsak genomunu bir araya toplayan Avrupa Biyoinformatik Enstitüsü tarafından 2020’de yapılan bir araştırmaya göre, listelediği mikrobiyal popülasyonların %70’i henüz bir laboratuvarda kültürlenmemişti ve daha önce bilinmiyordu.

İştah ve yiyecekleri sindirme yeteneği, depresyon veya anksiyete gibi insanların düşünmediği pek çok şey bağırsak mikroplarınız tarafından çok açık bir şekilde etkilenir.  Son zamanlardaki anahtar bulgu, bağışıklık sistemi ile olan bağlantıdır. Temel olarak, bağırsak mikrobiyomu onu kontrol eder, sinyaller gönderir. Çünkü bağışıklık sisteminizin çoğu bağırsaklarımızdadır.

Bağırsak mikropları bağırsağın yapamadığı şeyleri yapar. Besinlerden, özellikle bitkilerden ve polifenollerinden besinleri serbest bırakır veya sentezler, binlerce metabolit (yararlı kimyasallar) ve hayati kısa zincirli yağ asitleri üretir. Bağışıklıkla, bağırsak ve kolonu sağlıklı tutmakla, vücudun inflamatuar yanıtlarını düzenlemekle ve glikoz metabolizmasıyla ilgilidir. Bunu yapmak için mikropların günde yaklaşık 30 gr life ihtiyacı vardır.

Bağırsak mikrobiyomu kilonuzu etkileyebilir. Sağlıklı ve sağlıksız mikropların dengesizliğine bazen bağırsak disbiyozu denir ve kilo alımına katkıda bulunabilir. İyi bilinen birkaç çalışma, bağırsak mikrobiyomunun, biri obez ve biri sağlıklı olan tek yumurta ikizleri arasında tamamen farklı olduğunu belirtmiştir. Bu, mikrobiyomdaki farklılıkların genetik olmadığını göstermiştir.

Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu, bağırsak hücreleriyle iletişim kurarak, belirli yiyecekleri sindirerek ve hastalığa neden olan bakterilerin bağırsak duvarlarına yapışmasını önleyerek bağırsak sağlığını kontrol eder.

Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu, kalp sağlığına fayda sağlayabilir. Kan şekerini kontrol etmeye ve diyabet riskini düşürmeye yardımcı olabilir. Beyin sağlığını etkileyebilir.

‘Mikrobiyom her şeyle ilişkilidir’

Bağırsak sağlığınızı iyileştirin.

Doğru dengeyi korumanın on basit yolu ;

  1. İşlenmiş gıdalardan kaçının
  2. Fermente gıdalar tüketin: Yoğurt, lahana turşusu ve kefir gibi fermente gıdaların tümü, sağlıklı bakteriler içerir ve bağırsakta hastalığa neden olan türlerin miktarını azaltabilir.
  3. Polifenoller açısından zengin yiyecekler tüketin: Polifenoller, kırmızı şarap, yeşil çay, bitter çikolata, zeytinyağı ve kepekli tahıllarda bulunan bitki bileşikleridir. Sağlıklı bakteri üremesini teşvik etmek için mikrobiyom tarafından parçalanırlar.
  4. Çok çeşitli yiyecekler tüketin
  5. Daha fazla lif tüketin: Tam tahıllar, kilo, kanser riski, diyabet ve diğer rahatsızlıklara fayda sağlamak için bağırsak bakterileri tarafından sindirilen beta-glukan gibi çok sayıda lif ve faydalı karbonhidrat içerir.
  6. Daha fazla omega 3 tüketin: Yeni araştırmalar bağırsak mikropları, omega 3 ve beyin sağlığı arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.
  7. Antibiyotikleri yalnızca gerektiğinde tüketin : Antibiyotikler, bağırsak mikrobiyomunda bulunan birçok kötü ve iyi bakteriyi öldürür, muhtemelen kilo alımına ve antibiyotik direncine katkıda bulunur. Bu nedenle, antibiyotikleri yalnızca tıbbi olarak gerekli olduğunda alın.
  8. Probiyotik takviyesi alın: Probiyotikler, disbiyozdan sonra bağırsakları sağlıklı bir duruma getirmeye yardımcı olabilecek canlı bakterilerdir. Bunu sağlıklı mikroplarla “yeniden tohumlayarak” yaparlar.
  9. Bitki bazlı bir diyet deneyin: Vejetaryen diyetler, E. coli gibi hastalığa neden olan bakteri düzeylerinin yanı sıra iltihaplanma ve kolesterol seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.
  10. Çocuğunuzu en az 6 ay emzirin: Emzirmek bağırsak mikrobiyomunun gelişimi için çok önemlidir. En az altı ay emzirilen çocuklar , biberonla beslenenlere göre daha faydalı bakterilere sahiptir.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız