Aquagenic urticaria (Su Alerjisi)

Kelimenin tam anlamıyla kaçınılmaz olan bir şeye alerjiniz olduğunu, duş alamadığınızı, rahatlıkla su içemeyeceğinizi, terlemenizin acı verici olacağını, ağlayamayacağınızı, yağmur ve kardan kaçtığınızı hayal edin.. Kulağa korkunç geliyor fakat bunu yaşayan insanlar bulunmaktadır.

Şimdiye kadar sadece 30 kişiyi etkilediği bilinen su alerjisi veya “akuajenik ürtiker” son derece nadirdir ancak varlığı Tıbbi İnceleme Kurulu tarafından onaylanmıştır.

Akuajenik ürtiker, suyla dokunduktan sonra kızarıklığa neden olan bir tür kurdeşen olan nadir görülen bir ürtiker türüdür. Bu bir tür fiziksel kurdeşen olup kaşıntı ve yanma ile ilişkilidir.

Suya alerjisi olan 21 yaşındaki Niah Selway bu insanlardan biridir. YouTube’da yaklaşık 150.000 abonesi olan Selway, acı yaşamadan terleyemez, ağlayamaz veya duş alamaz. Cildi su ile temas ederse vücudunun bazen saatlerce yandığını hissetmesine neden olur. Neyse ki, Selway’in organları etkilenmiyor, bu da hala su içebileceği anlamına geliyor.

Bu alerjiye sahip başka bir kişi Alexandra Allen’a ise temizliğini haftada iki kez 5 dakikalık soğuk duşlarla sınırlaması, saçlarını kısa kesmesi ve vücudunun daha az yağ üretmesi için vejetaryen olması gerektiği söylenmiştir.

Bu hastalığı olan insanlar, yüksek su içeriğine sahip belirli meyve ve sebzeleri yemelerini kısıtlarlar ve genellikle çay, kahve veya meyve suyu yerine diyet alkolsüz içecekler içmeyi tercih ederler. Akuajenik ürtiker ile yaşayan bir kişi, diyetini izlemenin yanı sıra  , ter ve gözyaşı gibi bir dizi doğal biyolojik faktörü kontrol altında tutmalı, ayrıca kurdeşen ve şişlikten kaçınmak için yağmur ve nemli koşullara maruz kalmasını da minimumda tutmalıdır.

Bu duruma ne sebep olur?

Araştırmacılar hala akuajenik ürtikerin kesin nedenini belirlemek için çalışmaktadır. Bazıları , reaksiyona su ile temas etmekten ziyade klor gibi sudaki kimyasal katkı maddelerinin neden olduğunu düşünmektedir.

Genellikle yaşamın ileri safhalarında ve sıklıkla doğumla ortaya çıkan hormonal dengesizliğin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu kızarıklıktan yaşayabileceğiniz alerji benzeri semptomlar, histamin salınımından kaynaklanmaktadır .

Durum kadınlarda daha yaygın gibi görünmektedir ve ergenlik döneminde gelişmesi muhtemeldir. En olası neden genetik bir eğilimdir. Enflamasyon bir saat veya daha uzun sürebilir ve hastaların suda banyo yapma fobisi geliştirmelerine yol açabilir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Akuajenik ürtikerin tedavisi yoktur. Bununla birlikte, semptomları hafifletmek için mevcut tedavi seçenekleri vardır.

Antihistaminikler , alerji benzeri semptomları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Doktorunuz, suyla temas ettikten sonra kurdeşenlerinizi sakinleştirmek için reçeteli bir antihistamin almanızı tavsiye edebilir.

Yorum ekle

Sosyal Medya Hesaplarımız